Çocuğunuzun Eğitimi İçin Yardımcı Araçlar · Teknolojik Araçlar

Teknolojik eğitim araçlar çocukların ve öğrencilerin toplumsal uyumlarını ve akademik performanslarını önemli ölçüde arttırabilir.

Hayatı daha başa çıkılabilir hale getiren son derece kullanışlı pek çok düşük teknoloji ürünü de yardımcı teknolojiler arasında sayılabilir.

Birbirinden farklı işlevsel sorunlar için doğru yardımcı teknoloji yönteminin tespit edilmesinde eğitimciler, sağlık uzmanları ve ebeveynler önemli bir rol oynarlar.

Birçok okul ve özel eğitim programı bu tür araçlara erişim imkânı sağlamaktadır. Yaygın yardımcı teknoloji çeşitlerinden bazıları şunlardır:

Yazıyı Sese Çevirme

Birçok bilgisayar ve tablette bu özellikler hali hazırda bulunmaktadır, ancak istenildiğinde çocuğun kullanımını kolaylaştırmak ve eş zamanlı konuşma sağlamayabilmek adına AAC uygulamaları da tercih edilebilir.

Ses Kayıt Cihazları

Öğrencilerin yazılı metinde kolayca değişiklikler yapmalarına ya da çabucak ek bilgi eklemelerine imkân veren bilgisayarlar ve tabletler, derste alınan notlar ya da sınıfta yapılan ödevler için son derece uygun cihazlardır.

Organizasyon Araçları

Planlama yapmak, yapılacak işlerin bir listesini oluşturmak, not ve listeleri görsel olarak daha kolay anlaşılır hâle getirmek gibi konularda fayda sağlayacak pek çok yazılım bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

Tüm Kategoriler