Çocuk Psikolojisi Hakkında Neler Biliyorsunuz?

Çocuklarınızın psikolojik davranışları hakkında ne biliyorsunuz, genel olarak anneler babalar çocuklarının bütün gün ne yaptığını merak ediyor. Ebeveynlerin klasik soruları olabiliyor.

Çocuklarınıza bugün nasıl geçti, neler yaptın gibi sürekli sormak yerine “bugün istediklerini yapabildin mi?” diye sormak daha cana yakın bir davranış.

Aynı zamanda duygusal olarak kendini nasıl hissettiğini, arkadaşlarıyla aralarında ilişkileri anlamak içinde bir ipucu.

Anne-babalar, çocuklarının duygularını düzenleme konusunda önemli bir role sahiptir.

Çocuklar & Ebeveynler Arasındaki Duygu

Duyguları reddeden ebeveynler kendi rollerini; negatif duyguları reddetme, görmezden gelme veya değiştirme olarak görürler. Bu ebeveynlerin çocukları yetişkinlik yaşantılarında duyguları tanıma, anlamlandırma, yönetme, düzenleme konularında problem yaşayabilirler.

Duygu çalışmaları, pek çok gelişimsel alanı destekleyen çocuğun kendi duygusunu ve başkalarının duygularını anlamasına, anlamlandırmasına katkı sağlayan çalışmalardır.

Siz de evlerinizde keyifli hale getirmek için öncelikle çocuklarınızla birlikte çizimleri oluşturup istediğiniz gibi renklendirerek oyun malzemesi yapabilir, çocuğunuzun duygu dünyasında keyifli yolculuklara çıkabilirsiniz.

Hangi yaşta olursa olsun öncelikle kendi yaşadıklarınızı onunla paylaşmanız gerekir. Günlük olaylar, sevindiğiniz şeyler, şaşırdıklarınız, üzüldükleriniz…

Kendinizi onların yerine koyun ve şu soruyu sorun: “Bir şey anlatmak istemediğim arkadaşlarımda onlara karşı beni tutan neydi?”

Çocuklarınız anlamak ve onlara yardımcı olmak için yazılarımızı takip edin.

Bir yanıt yazın

Tüm Kategoriler