Geleneksel Çocuk Oyunları · Körebe

Uzmanlar, beyin gelişiminin %90’ının 6 yaşından önce tamamlandığına dikkat çekmektedir.

Bu bilgi, sorumlu ebeveynler olarak bebeklerimizin ve çocuklarımızın, ilk yıllardaki gelişimlerine dikkat etme sorumluluğunu bize yüklüyor.

Okul eğitimi elbette, bireyin sosyal yaşama adapte olması ve yeni şeyler öğrenmesi için çok önemli. Fakat okul öncesinde çocuğunuza yapacaklarınız, aslında onun hayatı boyunca beynini kullanma kapasitesini etkileyecek.

Zeka geliştirici oyunlar, sadece sayısal gelişimi değil çocukların motor becerilerini ve sözel yeteneklerini de desteklemektedir.

Oyunlar, çocuklar açısından çok önemlidir. Çünkü çocuklar oyunlarla birlikte sosyalleşirler; kendilerini ifade etme yeteneği kazanırlar; ilk arkadaşlarını edinirler ve oyun oynayarak gelişimlerini fiziksel olarak da desteklerler. Sırf bu nedenlerden ötürü çocuklar mutlaka oyun oynamalıdır.

Ülkemize bakıldığında geçmişten bugüne oynanan çok eğlenceli ve eğitici geleneksel oyunlarımızın olduğunu görmek mümkündür.

Körebe

Çocuklardan birinin gözleri bağlanır. Diğer çocuklar ise ebenin etrafında bir çember halinde dönmeye başlar.

Gözleri kapalı olan ebe kollarını öne uzatıp birini yakalamaya çalışır, yakaladığı zaman onun saçlarına, başına, üstüne dokunarak kim olduğunu bilmeye çalışır.

Eğer doğru bilir, tuttuğu kişi ebe olur, önceden ebe olan kişi de çembere dahil olur.

Bir yanıt yazın

Sepet

Sepetiniz Boş.